> Креативни центар

Сламната колиба
Цао Венсјуен
Креативни центар
Београд, 2016.
Роман савременог кинеског писца за децу Цао Венсјуена „Сламната колиба“ говори о детињству, одрастању и животним причама становника Јоумадина, забаченог кинеског села, почетком шездесетих година 20. века. Ликови у роману су деца, ученици Јоумадинске основне школе и одрасли - наставници, родитељи и они чији су животи непосредно повезани са школом. Догађаје обједињује место дешавања и лик дечака Санга Санга, сина директора школе, склоног несташлуцима и страственог одгајивача голубова. Заједничка особина ликова ове књиге је храброст са којом…
прочитајте целу препоруку >>
Само за твоје уши
Јасминка Петровић
Креативни центар
Београд, 2014.
Полазећи од метафоре да је плашљив човек зец (или још чешћег поређења „плашљив као зец“), Јасминка Петровић пише књигу чији је сиже заснован на реализацији ове метафоре, односно на томе да један дечак заиста почиње да личи на зеца јер му због његове плашљивости порасту дугачке уши попут зечјих. Као и у другим књигама Јасминке Петровић, и у овој је уношење хумора начин да се о озбиљној теми пише тако да деца могу да је разумеју, а начин на који се о плашљивости пише у књизи  „Само за твоје уши“ изазива децу  да се насмеју туђим (и сопственим) стр…
прочитајте целу препоруку >>
Пружите детету СТО могућности уместо ДВЕ
Кристина Хенкел и Мари Томичић
Креативни центар
Београд, 2016.
Одрасли се већ дуго и упорно боре против родне неравноправности у свом свету. Као и обично, борбу почињу да воде прекасно, када су већ одавно васпитани да буду подељени на мушкарце и жене, и да се у складу са тим понашају на различите начине. Док деци говоримо да су одређена понашања, играчке, филмови или гардероба "само за девојчице" или "само за дечаке", често нисмо ни свесни да репродукујемо један друштвени образац из кога касније покушавамо да се ишчупамо. Такође, затварамо својој деци цео један свет могућности који би могли да истражују и да …
прочитајте целу препоруку >>
Мисија: Музеј
Ивана Нешић
Креативни центар
Београд, 2017.
                                   Музејска авантура Иване Нешић Ивана Нешић написала je роман чији су јунаци троје савремене деца, дванаестогодишњаци који ће из света школских надметања и сакупљања чекпоинтова, заједно са љубитељком уметности, тетка Роксандом, ући у свет Народног музеја. Авантура коју тамо доживљавају уласком у ликовна дела великих српских уметника (Катарина Јовановић, Јован Бијелић, Паја Јовановић, Моша Пијаде, Сава Шумановић, Милан Миловановић, Бета Вукановић, Михаило С. Петров, Надежда Петровић, Милена Павловић Барил…
прочитајте целу препоруку >>
Лето када сам научила да летим
Јасминка Петровић
Креативни центар
Београд, 2015.
Лето када сам научила да летим је роман одрастања у форми дневника који пише тринаестогодишња Софија током летовања које са бабом проводи на Хвару, код бабине сестре нона Луце. Потребе тинејџера (за вршњацима, припадношћу, забавом, љубављу) и њихови проблеми (несигурност, досађивање); однос старих и младих (контрастно постављени ликови бабе и ноне представљају два модела понашања одраслих према младима), али  и последице које је рат деведесетих година у бившој Југославији оставио на међуљудске односе и друштво у Србији и Хрватској ( „мешови…
прочитајте целу препоруку >>
Стилске игре 2
Маринковић Симеон
Креативни центар
Београд, 2016.
Након што се 2014. године у новопокренутој едицији Креативног центра  „Различак“ (акростих: Различите су, А духовите, Забавне врло, Лековите. И зато дају Читању чар, А ти покажи  Креативни дар) појавила прва књига Стилске игре аутора Симеона Маринковића и одмах добила седам књижевних награда, између осталих награду „Политикин Забавник“ и „Невен“, имамо то задовољство да је уметнички тандем, аутор Симеон Маринковић и илустратор Душан Павлић, наставио рад на преко сто стилских варијација народне басне „Лисица и гавран“. Ова разиграна композ…
прочитајте целу препоруку >>

Израду портала
Шта да читам подржало
Министарство културе
и информисања
Републике Србије
Шта да читам је јединствени портал за препоруке за читање књига које су објављене на српском језику. У раду портала учествује преко 30 јавних библиотека из Србије.